5G Новости

20.05.2024

Magenta TV – редефинирање на телевизијата во дигиталната ера

Интервју со Иван Брзовски
__________________________________

 

Денес, во ерата на дигиталните иновации, телевизијата минува низ целосна метаморфоза. Традиционалната телевизија што беше резервирана за дневната соба еволуира во нешто што е ново и приспособено на потребите на модерните корисници. Новите времиња носат нови трендови – стриминг сервиси, интерактивност, персонализирно искуство... Македонски Телеком ја предводи оваа трансформација кај нас со Magenta TV, новата телевизија што неодамна се појави на пазарот. За предностите на новата телевизија којашто ги следи светските трендови во индустријата зборувавме со Иван Брзовски, Лидер за телевизија и конективност во Македонски Телеком.

Magenta TV е новата телевизија на Телеком. Што е ново и која е разликата во однос на претходната телевизија? 

Има доста разлики. Всушност само едно е исто, а тоа е дека MagentaTV  повторно ќе биде најдобрата дигитална телевизија на македонскиот пазар, со најдобра понуда на содржини. Останатото е во најголема мера различно, почнувајќи од технологијата којашто сега е многу понапредна, базирана на Android TV и на инфраструктура во облак (cloud), потоа функционалности што се актуелни и го следат трендот на индустријата, целосно поинаков кориснички интерфејс којшто е повизуелен и поинтелигентен и се одликува со поголема прегледност и полесен пристап до содржините, препораки за содржини итн. Со Magenta TV омилените содржини можат да се следат секаде, секогаш и на сите уреди. Се она што е достапно на големиот ТВ екран во вашиот дом, преку Magenta TV приемникот, можете да продолжите да го гледате на вашиот мобилен телефон, таблет, лаптоп, или обратно, она што ќе започнете да го гледате во движење, ќе можете да го довршите или повторно да го изгледате дома. Содржините од ТВ каналите, содржините на барање, снимените содржини, содржините во новиот Видео Клуб што ги овозможуваме со нашите партнери..., и многу други поволности. Magenta TV не е само ново име, туку сосема нова генерација телевизија.

Која е предноста што корисниците ќе ја имаат од оваа телевизија?

Освен новата напредна технологија, којашто секако е видлива во квалитетот на сликата и звукот, како што веќе кажав, пристапот до содржините е многу полесен, поинтуитивен, повизуелен и подопадлив. Услугата е базирана на ТВ услугата на Google, а знаеме дека Google ни носи многу добри и корисни работи. Покрај самата Magenta TV, сега корисниците на самиот уред можат да користат многу други апликации од најпознатите стриминг провајдери, но и многу други апликации за мултимедијални содржини, музика и игри, со можност за гласовни команди дури и на македонски јазик. Едноставно, Magenta TV го прави вашиот телевизор паметен и многу пофункционален, без потреба да инвестирате во скап софистициран уред. Самиот уред е многу помал, а далечинскиот управувач многу полесен за користење, со фокус на најпопуларните функционалности. Инсталацијата на уредот и неговото користење е многу едноставно, тоа го прават нашите екипи во домот на корисниците, но и самите корисници лесно би се снашле во целата постапка.

Порано понудата на содржините беше најважниот диференцијатор,  а денес тоа е самата платформа, Зошто е тоа така?

Содржините и понатаму остануваат на тронот, затоа што сите знаеме дека „Content is the King“. Но, како ќе пристапиме до нив, како ќе ги користиме и какво ќе биде уживањето во содржините ја создава онаа додадена вредност што сега е многу битна. Корисниците сакаат да уживаат во содржините, но и пристапот да биде едноставен, кога што ќе посакаат и каде што ќе посакаат, а токму сето ова го овозможува Magenta TV. Квалитетот и изборот на содржини отсекогаш биле препознатливи за Македонски Телеком. Без разлика дали ние ги имаме правата за тие содржини или имаме соработка со некој од многуте партнери, за корисникот тоа не е важно, за него е важно сите овие содржини да му се лесно достапни за да ужива во нив. Целта на Македонски Телеком е Magenta TV да стане универзален агрегатор на телевизиски, видео и мултимедијални содржини, директно или во соработка со партнери, и сето тоа да биде поволно и секаде достапно и лесно за користење.

Зошто Magenta TV е најдобра и најсофистицирана платформа на пазарот?

Прво, Magenta TV ќе понуди најдобар избор на содржини. Без оглед дали станува збор за спорт, детски, филмски, документарни или други типови на содржини, тука ќе има најмногу и најдобар избор. Од аспект на функционалности, континуирано ќе одиме во чекор со барањата и потребите на корисниците. Светски гиганти во оваа индустрија стојат во позадина на нашата платформа, секој во оној дел за кој е специјализиран и најдобар. Веќе го спомнав Google TV на кој е базирана платформата, Media Kind како компанија која го овозможува делот за стриминг, Amazon, Microsoft и повторно Google со нивните cloud инфраструктури, итн. И најверојатно најважно за македонскиот пазар е тоа што ова е глобална платформа и решение за сите компании коишто се дел од Групацијата Дојче Телеком, така што искуството на корисниците во Македонија ќе биде исто со искуството на корисниците од Германија, Унгарија, Австрија, Хрватска и многу други европски држави. Нашите корисници секогаш ќе бидат во чекор со новитетите во оваа индустрија, истовремено со корисниците од западноевропските пазари.

Се вели дека класичната телевизија се редефинира. Која е иднината на телевизијата?

Телевизијата во својата историја многу пати била редефинирана и истото ќе се случува и во иднина. Целта на телевизијата е да обезбеди забава, информираност и едноставен начин на уживање во содржините, но во чекор со технолошките иновации што ги носи духот на новото време. Класичната телевизија се редефинира, станува персонализирана, активна, сите телевизори стануваат паметни, се отвора потенцијал за виртуелна реалност итн... Токму по овој пат оди нашата нова телевизија. Веќе ги имаме повеќето од овие функционалности, а многу брзо Magenta TV ќе ја обезбеди и можноста за приспособување во согласност со потребите на секој поединечен корисник, креирање на лични профили, персонализирани препораки и ирелевантност на времето и просторот. Едноставно, сè што сакаме, за секого, секаде и во секое време.

 

 

14.05.2024

Пристигнуваат T Phone 2 и T Phone 2 Pro: 5G паметни телефони за сите

 Моќен процесор за извршување повеќе операции истовремено, оптимизирано гејминг и стриминг искуство

 Извонредни цена, перформанси и одржливост

 Остри слики на голем екран

Македонски Телеком ја носи на пазарот новата генерација 5G паметни телефони на Дојче Телеком: T Phone 2 и T Phone 2 Pro. Уште со првите верзии на T Phone идејата беше да се овозможат  5G телефони за сите со одлична цена и перформанси, што ќе биде основа на дигиталната инклузија ширум Европа. Секој треба да има можност со максимална брзина да се поврзе со сè она што му е важно во животот – во духот на нашиот слоган „Connecting Your World“. T Phone 2 моделите го одат токму овој пат.

Новите уреди нудат големи подобрувања и оптимизирано корисничко искуство, вклучувајќи моќен процесор, извонредна одржливост и пристапни цени. T Phone 2 и T Phone 2 Pro се втората генерација на модели коишто се развиени во партнерство со Google. 

Спој на одржливост и перформанси: T Phone 2 и T Phone 2 Pro поставуваат нови стандарди 

Новите уреди се доказ дека еко дизајнот и извонредната цена и перформанси не се исклучуваат меѓусебно. T Phone 2 и T Phone 2 Pro се издвојуваат во однос на одржливоста. Тие постигнаа одлични еко рејтинг резултати. Со оцена 88/100 за T Phone 2 и 84/100 за T Phone 2 Pro, двата уреди котираат високо во рангирањето. 

Двата модела се стекнаа и со ознаката „Green Magenta“ на Дојче Телеком, којашто се доделува на производи што придонесуваат во заштитата на животната средина и одговорното користење на ресурсите. 

Уредите се карактеризираат со натпросечна можност за рециклирање и доаѓаат во мали пакувања изработени од одржливи материјали што не содржат пластика. Оптимизираната употреба на полупроводници ги намалува емисиите на стакленички гасови во текот на производствениот процес. 

Во однос на корисниците, одржливото користење е потпомогнато од фактот што новите T Phone уреди добиваат месечни софтверски и безбедносни ажурирања од Телеком, како и ажурирања на системот на Google во период од три години. Во четвртата и петтата година, ажурирањата на софтверот ќе бидат достапни секое тримесечје. Двата модела ќе добијат по две надградби на оперативниот систем.

 

Силни перформанси за сечиј животен стил 

Срцето на новите модели на T Phone е процесорот Snapdragon® 6 од првата генерација − важен пробив во овој ценовен сегмент. Чипсетот овозможува висококвалитетно искуство − без разлика дали станува збор за видео повици, стриминг или мобилни игри.

6,6-инчниот FHD+ 120 Hz дисплеј (T Phone 2) или 6,8-инчниот FHD+ AMOLED 120 Hz дисплеј (T Phone 2 Pro) овозможува удобно користење – непречено и стабилно искуство благодарејќи на RAM меморијата од 6 GB (T Phone 2) и од 8 GB (T Phone 2 Pro). 

Тројната камера од 50 мегапиксели и предната камера од 8 мегапиксели (T Phone 2) / четирите камери од 50 мегапиксели и предната камера од 16 мегапиксели (T Phone 2 Pro) овозможуваат прецизно фотографирање. Камерата со висока резолуција на T Phone Pro 2 вклучува оптичка стабилизација на сликата. Тоа значи дека острината на сликите е можна дури и при силно движење.  

T Phone 2 нуди голем простор за складирање со 128 GB, додека кај T Phone 2 Pro тој е со 256 GB. 

Двата уреди се опремени со слот за двојна SIM-картичка, којшто поддржува нано SIM картичка и eSIM картичка, со тоа што можноста за eSIM картичка е уште еден чекор напред во овој ценовен опсег.

T Phone 2 е достапен во арктичка сива боја, а T Phone 2 Pro во азурна сина боја.

Истовремена промоција во повеќе европски земји и САД

Од 23 мај, T Phone 2 и T Phone 2 Pro ќе бидат достапни на десет европски пазари: Австрија, Хрватска, Чешка, Германија, Унгарија, Црна Гора, Македонија, Полска, Романија и Словачка. Истовремено, T-Mobile US ќе ги пласира на американскиот пазар овие нови уреди под брендот REVVL. 

Доминик Лерој, член на Управниот одбор за Европа во Дојче Телеком АД, изјави: „Без разлика дали нашите корисници уживаат во нивните омилени серии во движење, водат видео разговори со саканите или споделуваат фотографии од одмор, со нашите T Phone 2 и T Phone 2 Pro постојаната поврзаност е лесно достапна во секој момент. Возбудени сме што ќе им понудиме на нашите корисници уште поголема вредност, додека истовремено ѝ помагаме на животната средина и се осигуруваме дека сè повеќе луѓе во Европа имаат пристап до дигиталните услуги“. 

 

28.03.2024

Македонски Телеком ја гаси старата 3G технологија

 Развој на нови технологии, подобри услуги за корисниците и поголема енергетска ефикасност

Македонски Телеком е првиот оператор во Македонија којшто ќе ја деактивира старата 3G технологија како дел од стратегијата за креирање супериорна мрежа, најдобро корисничко искуство и дигитална трансформација. Одлуката е во согласност со светските трендови во индустријата, а целта на овој чекор е целосен фокус на развојот и ширењето на новите технологии. Во исто време, овој чекор е и одличен показател за степенот на развиеност, доверливост и супериорност на 4G и 5G мрежата на Македонски Телеком.

3G за прв пат кај нас беше воведена во 2009 година и го отвори патот кон интернет ерата. Иако некогаш револуционерна, оваа технологија е одамна надмината. Со нејзиното гасење ќе се ослободат фреквенции, ресурси и инвестиции коишто ќе бидат целосно насочени кон развој на 4G и 5G технологиите.  

„Гасењето на 3G не е само замена на застарената технологија, туку и ветување за супериорно корисничко искуство. 3G заминува во историјата, а ние целосно ќе го искористиме потенцијалот на новите далеку понапредни технологии како што се 4G и 5G за подобра поврзаност, поголеми брзини и поквалитетна услуга за корисниците.“ – изјави Маја Милосавлевска Наумовска, Главен директор за техника и ИТ во Македонски Телеком.

Активностите ќе се одвиваат постепено, по региони, за да се обезбеди транзиција без прекини во комуникациските услуги. До крајот на април 2024 година, 3G ќе биде целосно надвор од употреба на целата територија. 

Замената на старите технологии освен технолошки носи и еколошки поволности. Во споредба со 3G, 4G е за 5 пати, а 5G  дури за 15 пати, енергетски поефикасна. Ова значи намалување на емисијата на јаглерод диоксид, што е дел од ESG агендата на Македонски Телеком.

Повеќе информации на: www.telekom.mk

 

Види останати новостиВиди ги сите новости

Што е 5G?

5G е нова генерација на мобилна технологија којашто носи револуција во светот на телекомуникациите и ја продолжува еволуцијата на безжичната мрежа!

Mobile image 5g view
5g-icon

5G ќе поттикне иновации и ќе го трансформира начинот на кој живееме, работиме и ја користиме модерната технологија.

Предности на 5G мрежата

Воведувањето на 5G мрежата, којашто може да достигне и 10 пати поголема брзина од досегашната 4G мрежа, ќе придонесе за подобрување на мрежната врска, но ќе создаде и досега невидени можности за луѓето и бизнисите.

Сето она што можеме да го направиме преку мобилните телефони, сега, со 5G мрежата, ќе можеме да го направиме уште побрзо и подобро. 5G ќе овозможи спојување голем број уреди и нивна сигурна комуникација со минимално доцнење, со што се отвораат огромен број можности за примена на оваа технологија.

100
100
100

Како до 5G

5G е тука! Сега и вие можете да ги искусите придобивките од супериорната 5G технологија на најдобрата мрежа, потврдено од корисниците.

Одберете тарифа според вашите потреби и бидете дел од возбудливиот свет на 5G.

Ultra

5G вклучен
во претплатата

Magenta 1 Unlimited / Mobile Unlimited

5G вклучен
во претплатата

Magenta 1 М / Mobile М

5G вклучен
во претплатата


За да ја користите 5G мрежата на тарифите наведени погоре треба:

  • да се наоѓате во област со 5G покриеност
  • да имате 5G уред со соодветна надградба на софтверот која ја обезбедува производителот на уредот
  • мрежното подесување на уредот да е поставено на 5G

Уреди компатибилни со 5G мрежата на Телеком

Мрежата на иднината
е тука

Првата 5G
мрежа во
Македонија