Повикување од странство

Роаминг повици можеш да остваруваш и на стандарден начин:

 • во мобилната мрежа на Македонски Телеком со 00 389 7Х ХХХ ХХХ
 • во фиксната мрежа на Македонски Телеком со 00 389 2 ХХХХ ХХХ за Скопје, 00 389 31 ХХХ ХХХ за Куманово итн.

Цените и начинот на тарифирање со оваа роаминг услуга зависат од државата каде што се наоѓаш и операторот чиишто услуги ги користиш.

Зона Цена за повици ден./мин. Цена за SMS /ден.
Зона 1 79 17,7
Зона 2 89 17,7
Зона 3 149 17,7

Зона 1: T-Mobile и DT оператори во: *Албанија (ONE Telecommunications Albanija), Австрија (T-Mobile AT), Чешка (T-Mobile CZ), Германија (Deutschе Telekom), Грција (Cosmote), Унгарија (Magyar Telekom), Хрватска (Hrvatski Telekom), Холандија (T-Mobile NL), Романија (Telekom Romania), Словачка (Slovak Telekom), *Црна Гора (Crnogorski Telekom), Полска (T-Mobile PL), Бугарија (Telenor), Велика Британија (ЕЕ)

Зона 2: *Албанија, *Србија, *Косово (Vala 900), Турција, Чешка, Германија, Естонија, Италија, Шпанија, Швајцарија, Латвија, Литванија, Катар

Зона 3: Грција, *Црна Гора, Унгарија, Романија, *Босна и Херцеговина, Хрватска, Норвешка, Португалија, Шведска, Индија, Франција, Словенија, Холандија, Велика Британија, Азербејџан, Австрија, Луксембург, Украина, Белгија, Тунис, Русија, Малта.


*Цените за повик кон земјите од Западен Балкан роаминг, Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и Косово проверете ги на линкот

Примање повици од странство

Кога се наоѓате во странство и примате повик, тој се тарифира по следниве цени.

Зона денари / минута
Зона 1 41,3
Зона 2 47,2
Зона 3 70,8
Зона 4 153,4
Зона 5 295
Зона 6 413
Зона 7 590

Распоред на држави по зони:

 • Зона 1:
  Албанија, Грција
 • Зона 2:
  Австрија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Германија, Данска,Естонија, Израел, Италија, Косово (мобилен оператор Vala), Кипар,Латвија, Литванија, Монако, Норвешка, Полска, Португалија, Романија, Србија, Словачка, Словенија, Турција, Унгарија, Финска,Франција, Хрватска, Црна Гора, Чешка, Швајцарија, Шведска, Шпанија.
 • Зона 3:
  Авганистан, Австралија, Азербејџан, Алжир, Ангола, Американска Самоа, Аруба, Бахреин, Белгија, Белизе, Бенин, Боливија, Боцвана, Бразил, Брег на Слонова коска, Брунеј, Буркина Фасо, Бурунди, Бутан, Велика Британија, Венецуела, Виетнам, Габон, Гамбија, Гана, Гвајана, Гватемала, Гвинеја, Гренланд, Грузија, Гуадалупе, Гуам, Египет, Еквадор, Екваторијална Гвинеја, Ел Салвадор, Еритреја, Ерменија, Естонија, Етиопија, Заир (Демократска Република Конго), Замбија, Западна Самоа, Зимбабве, Индонезија, Иран, Ирак, Ирска, Јемен, Јордан, Јужна Кореја, Јужноафриканска Република, Камбоџа, Камерун, Катар, Кејп Верд, Кенија, Киргистан, Колумбија, Конго, Костарика, Кувајт, Лаос, Летонија, Лесото, Либан, Либерија, Либија, Литванија, Лихтенштајн, Луксембург, Мавританија, Мајоте,Макао, Малави, Малезија, Мали, Малта, Мароко, Мартиник, Мјанмар, Мозамбик,Молдавија, Монголија, Намибијa, Непал, Нигер, Нигерија, Нов Зеланд, Нова Каледонија, Оман, Пакистан, Палестина, Панама, Парагвај, Перу, Сан Марино, Свазиленд, Сенегал, Сиера Леоне, Сингапур, Сирија,Сомалија,Ст. Пјер и Микуелон, Судан, Суринам, Тајван, Тајланд, Танзанија, Таџикистан, Того, Тонга, Туркменистан, Узбекистан,Уганда, Уругвај, Филипини,Фиџи, Француска Гвајана, Француска Полинезија, Хаити, Холандија, Хонг Конг, Хондурас, Холандски Антили, Централно африканска република, Чад, Чиле, Џибути, Шри Ланка.
 • Зона 4:
  Акцесионирани Австралиски територии, Ангулија, Андора, Аргентина, Бангладеш, Барбадос, Белорусија, Бермуда, Бахами, Валис и Футуна, Вануату, Гвинеа-Бисао, Гибралтар, Девствени острови, Диего Гарсија, Доминика, Доминиканската република Индија, Исланд, Источен Тимор, Јамајка, Јапонија, Казахстан, Кајмански острови, Канада, Кина, Кирибати, Куба, Кукови острови, Маврициус, Мадагаскар, Малдиви, Маршалови Острови,Мексико, Микронезија,Монтсерат, Науру, Никарагва, Ниуе, ОАЕ, Палау, Папуа Нова Гвинеја, Порторико, Руанда, Русија, САД, Сао Томе и Принсипе, Саудиска Арабија, Св.Винсент и Гренадини, Св. Елена, Св Луција, Св Китс и Невис, Северна Кореја, Северни Маријански Острови, Соломонски Острови, Токелау, Тринидад и Тобаго, Тувалу, Тунис, Туркс и Каикос, Украина, Фарски Острови, Фокландски Острови.
 • Зона 5:
  Сејшели
 • Зона 6:
  Антигва и Барбута, Гренада.
 • Зона 7:
  Сателитски мрежи
 • Првиот интервал на тарифирање на дојдовни повици е 1 минута, а остатокот од разговорот се тарифира на 10 секунди.
 • Примените SMS пораки не се наплаќаат.

MMS и интернет во странство

MMS и Интернет во странство

Оператор GPRS MMS